W tym roku uczestniczki akcji pod hasłem „Nazywam się miliard” wspólnym tańcem zademonstrują niezgodę na przemoc wobec małych i młodych kobiet oraz troskę o ich godne dorastanie i bezpieczeństwo. W Poznaniu na próbę przed finałem 14. lutego przyszła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Polska po raz kolejny przyłączyła się do inicjatywy „One Billion Rising”, która w zeszłym roku objęła 200 państw. Swój udział zgłosiło już 30 polskich miast. „Protestuj! Tańcz! Powstań!”- wzywa logo wydarzenia. A jego polskie organizatorki przypominają na swojej stronie: „O przemocy wobec dziewczynek i dziewcząt praktycznie w Polsce się nie mówi. W statystykach ich nie ma, bo dzieci w naszym kraju płci nie mają. Nie mówi się o molestowaniu seksualnym w szkołach, o gwałtach na randce. Brakuje danych, materiałów, informacji.”
Pomysłodawczynią kampanii jest Eve Ensler, pisarka (autorka m.in. „Monologów waginy”) i aktywistka od dawna działająca na rzecz kobiet.
Wsparcie dla projektu zadeklarowało ponad 5,000 organizacji.
W Warszawie solidarnie zatańczymy 14 lutego o godzinie 18.00 na „patelni” przy stacji metra Centrum. Zachęcamy do przyłączenia się!

wiecej