Ogórek i Ziemkiewicz nie wygrali z dyrektorem Muzeum Polin 2019/04/08

W 50. rocznicę antysemickiej kampanii rozpętanej przez władze PRL Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” otworzyło wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Jej kuratorkami były Justyna Koszarska-Szulc (Muzeum Polin) i Natalia Romik (Kolektyw Senna). Oprócz historycznych materiałów pokazały one współczesne przykłady mowy nienawiści. Wśród nich opublikowane na Twitterze wpisy gwiazd TVP i prorządowych mediów Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza.

W lipcu 2017 r. Ogórek zwróciła się na Twitterze do senatora Marka Borowskiego: ” (…) czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?” (zmienił je ojciec polityka). W kolejnych wpisach kazała mu się rozliczać „ze stalinowskiego i KPP-go spadku”. Ziemkiewicz tak z kolei skomentował krytykę ze strony Izraela nowelizowanej wtedy ustawy i IPN: „Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich, względnie chciwych parchów, czuję się z tym jak palant”. – Przywołane tweety nie pozwalały na identyfikację osób z imienia i nazwisk – podkreśla Marta Dziewulska z biura prasowego Polin. Była kandydatka SLD na prezydenta w wyborach w 2015 r., a obecnie publicystka i prezenterka TVP, domagała się przeprosin od Muzeum. Na Twitterze pisała o „haniebnym występku Muzeum Polin” i „opresyjnej propagandzie politycznej”.

Publicystka wniosła przeciw niemu prywatny akt oskarżenia, pozew zapowiedział też Ziemkiewicz. W tym czasie rozpoczęła się również nagonka na Polin i jego dyrektora.

„Wyborcza” dowiedziała się, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowanie ws. Ogórek, która odwołała się od tej decyzji. „Sąd Okręgowy w Warszawie, po rozpoznaniu w dniu 19.02.2019 r. zażalenia oskarżycielki posiłkowej, utrzymał postanowienie Sądu Rejonowego w mocy” – poinformował „Wyborczą” sąd okręgowy.

Zapytano również o pozew Ziemkiewicza złożony w sądzie okręgowym. „Zarządzeniem z dnia 7 listopada 2018 r. zwrócono go. Zarządzenie jest prawomocne” – odpowiedziała nam Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wystawę „Obcy w domu” zobaczyło 116 tys. osób. To frekwencyjny rekord wśród czasowych ekspozycji historycznych w Polsce.

Źródło: wyborcza.pl

Kategorie: Monitoring