31 maja Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim ogłosi wyrok w procesie oskarżonych o publiczne propagowanie nazizmu. Przed sądem odpowiada sześcioro uczestników „obchodów” urodzin Adolfa Hitlera zorganizowanego w maju 2017 r. w lesie pod Wodzisławiem.

We wtorek sąd wysłuchał mów końcowych obrońców i ostatniego słowa organizatora spotkania z 2017 r. – Mateusza S. Domagając się uniewinnienia, obrona przekonywała, że impreza nie miała publicznego charakteru, a zatem – w myśl Kodeksu karnego – udział w niej nie podlega odpowiedzialności karnej. Obrońcy i sam S. – który jako jedyny z oskarżonych pojawił się w we wtorek sądzie – przekonywali też, że osoby, które odpowiadają w procesie, nie propagowały nazizmu.

Proces jest pokłosiem reportażu telewizji TVN, w którym pokazano sfilmowane ukrytą kamerą spotkanie zorganizowane w lesie koło Wodzisławia. Na poprzedniej rozprawie prokurator wniosła o wymierzenie oskarżonym kar bezwzględnego więzienia – od 8 miesięcy do 1 roku i 4 miesięcy.

Śledztwo w sprawie, której dotyczy proces, wszczęto w styczniu 2018 r. po emisji reportażu w telewizji TVN pt. „Polscy neonaziści”. Dziennikarze pokazali w nim m.in. obchody 128. rocznicy urodzin Hitlera, które odbyły się ponad pół roku wcześniej w lesie koło Wodzisławia Śląskiego. Na polecenie prokuratury ABW zatrzymała wówczas uczestników spotkania i przeszukała ich mieszkania. Znaleziono w ich domach flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej.

Materiał Superwizjera TVN pokazywał m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku została podpalona. Widać było też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu i SS, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Źródło: dziennik.pl