„Następstwa zagłady Żydów. Polska 1944-2010” to najnowsze dzieło blisko 30 znawców tematu, którzy wspólnym wysiłkiem, pod redakcja prof. Feliksa Tycha oraz prof. Moniki Adamczyk – Garbowskiej, członków Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, stworzyli dzieło pokazujące wpływ Holocaustu na ocalałych Żydów.

Historycy, socjologowie, prawnicy i demografowie podjęli próbę prześledzenia losów polskich Żydów po zakończeniu wojny. Zebrali informacje o tym co się z nimi działo po wyjściu z kryjówek, obozów czy powrotu z ZSRR oraz przed jakimi wyborami przyszło im stanąć.  Efektem ich pracy jest obszerny zbiór faktów, o których wielu z nas nie miało pojęcia. To skarbnica wiedzy o dalszych losach Żydów, o próbie odbudowy życia społecznego,  kulturalnego, politycznego i gospodarczego, którą to przerwała Zimna Wojna, a później antysemicka polityka Stalina. Także o licznych pogromach Żydów na terenie Polski, w których zginąć mogło nawet 750 osób.

„Następstwa zagłady Żydów. Polska 1944-2010. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Feliksa Tycha i Moniki Adamczyk-Garbowskiej „, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Żydowski Instytut Historyczny, Lublin 2011

Więcej:  http://wyborcza.pl/1,75515,11624410,O_ZYDACH_PO_WOJNIE.html#ixzz1uH73hEVP