Od kilku lat Fundacja „Afryka Inaczej” prowadzi działania na rzecz edukacji globalnej i rozwojowej. W tym roku powstał projekt „Afryka jak z bajki”, którego celem jest pokazanie kontynentu afrykańskiego z innej perspektywy przy pomocy bajek pochodzących z różnych części tego kontynentu. W ten sposób odbiorcy będą mogli poznać Afrykę jakiej nie znają. W tym celu zostały specjalnie przygotowane bajki, do których ilustrację wykonali uczniowie z białostockiej szkoły podstawowej. Wszystkie bajki, jest ich osiem, nagrane, sfilmowane i zapisane w książce elektronicznej zawierają w sobie uniwersalne prawdy. Skierowane są do każdego bez względu na wiek. Osobami, które czytają bajki są Inedes Mabound Ntsiomo z Kongo (Kongo-Brazaville), Nagmeldin Karamall z Sudanu, Stephan Sambali z Tanzanii i Mamadou Diouf z Senegalu dzięki czemu o Afryce opowiadają jej mieszkańcy, opowiadają w swoim imieniu i ze swojej perspektywy.
Warsztaty, podczas których powstały ilustracje do bajek, odbyły się w jednej z białostockich szkół nie bez powodu. W tym regionie występuje poważny problem z rasizmem i ksenofobią w związku z tym, ważna jest edukacja szkolna już od najmłodszych lat, bo już w pierwszych etapach edukacji zaczyna kształtować się przestrzeń dialogu.
Powstały materiał w ramach projektu „Afryka jak z bajki” ma pomóc w uatrakcyjnieniu oferty edukacyjnej. Mogą z niego korzystać nauczyciele na lekcjach, ale także rodzice i każdy kto chce lepiej poznać Afrykę i jej mieszkańców.
Bajki można pobrać ze strony www.afryka.org. W formacie mp3 (audio) są do bezpłatnego pobrania. Cztery filmy z bajkami można obejrzeć w kanale YouTube: www.youtube.com/afrykaorg.

Projekt „Afryka jak z bajki”