„Festiwal Wolność i Pokój organizujemy, by radując się z odzyskania wolności, pamiętać o tych, którzy dziś doświadczają wojen i prześladowań. Nie ma bowiem wolności bez solidarności z ofiarami wojen, uchodźcami i prześladowanymi” – tak prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek pisze na stronie opisującej festiwalowe atrakcje.
Zaplanowano dyskusje, koncerty, wydarzenia edukacyjne. Festiwal rozpocznie się w piątek, wieczorem poświęconym życiu i twórczości romskiej poetki Papuszy, a zakończy w środę spotkaniem ku pamięci zmarłego parę dni temu Tadeusza Mazowieckiego.
Pozostałe wydarzenia to m.in.:
– projekcja filmu o św. Franciszku
– debata „Skąd w człowieku dobro?” z udziałem red. Jana Turnaua, o. Jacka Prusaka SJ, rabina Stasa Wojciechowicza, szajcha Andrzeja Ahmeda Saramowicza i Bogdana Białka
– spotkanie poświęcone Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, w którym wezmą w nim udział osoby uratowane z Holocaustu
– i dedykowana młodzieży szkolnej lekcja o Marku Edelmanie, Janie Karskim, Jacku Kuroniu i Lechowi Wałęsie, którą poprowadzą były minister edukacji narodowej Mirosław Sawicki wraz z żoną Paulą Sawicką, prezeską Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.
W ramach festiwalu odbędą się również koncerty – Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego i Marii Pomianowskiej, chórów Synagogi Warszawskiej i kieleckiej parafii prawosławnej pw. Św. Mikołaja oraz Tytusa Wojnowicza. Będzie też można obejrzeć prace studentów łódzkiej Filmówki na wystawie fotograficznej „Wolność i Pokój”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Dokładny program Festiwalu i jego strona na facebooku.