NOP wraz z grupą Patrioci Górnik Zabrze planują manifestację pod hasłem „Nie dla cygańskiej przestępczości w Zabrzu”. Organizacje pozarządowe protestują.

Manifestacja jest przewidywana na 21 grudnia. Na stronie wydarzenia na FB organizatorzy krzyczą: NASZ KRAJ, NASZE ZASADY! i piszą: „Mówimy głośne i stanowcze NIE!! Dla cygańskiej agresji w stosunku do Polaków, NIE!!! Dla przestępczości cygańskiej, NIE!!! Dla ich bezkarności. (…) Czas pokazać że mamy już dosyć użerania się z uciążliwą mniejszością romską.

Czas pokazać że nie mamy zamiaru dłużej tolerować ich przestępczości, nieróbstwa i bezkarności.

Wszyscy bez zastanowienia możemy podać przykłady tego typu zachowania. (…)”

Do Urzędu Miasta trafił już wniosek o pozwolenie na manifestację. Miasto jeszcze się zastanawia: „Zawiadomienie do nas wpłynęło. Nie oznacza to, że wydaliśmy zgodę. Najpierw spotkamy się z organizatorami i upewnimy się, czy zdają oni sobie sprawę ze wszystkich możliwych konsekwencji i czy na pewno panują nad sytuacją. Jeśli tak nie będzie i manifestacja może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, a ono jest dla nas kluczowe, to może zostać rozwiązana.” – poinformował Sławomir Grusza z UM w rozmowie z dziennikarzem Dziennika Zachodniego.

Informacje o planach narodowców zaalarmowały mieszkańców Zabrza, którzy przekazali je do wiadomości dziennikarzy. Jak przypomina Dziennik, we wrześniu zaatakowano już romskie dzieci w pobliżu jednego z gimnazjów. Napastnicy rzucali w nie kamieniami i krzyczeli: „Czarnuchy, won stąd! Tu jest Polska”.

Andrzej Puma, prezes Zabrzańskiego Stowarzyszenia Romów, mówi: „Oczywiście, że mamy się czego obawiać. Kto wie, jak potoczą się sprawy, kiedy zbierze się tam kilkadziesiąt wściekłych ludzi. Wszyscy znamy stereotyp Roma, ale staramy się go zmienić. Pracujemy nad naszą młodzieżą. Nie twierdzę oczywiście, że wszyscy Romowie są święci, ale takie przypadki są przecież wszędzie.”

Protest w sprawie manifestacji napisała niemal od razu Fundacja Klamra. Pod petycją podpisały się 43 organizacje, w tym Otwarta Rzeczpospolita.

Protest

Za: Dziennik Zachodni

GW