Sąd w Amsterdamie skazał we wtorek pięciu mężczyzn za podżeganie do napaści oraz ataki wobec izraelskich kibiców piłki nożnej, do których doszło w listopadzie po meczu Maccabi Tel Awiw z Ajaksem – podała agencja AFP.
Skazani dopuścili się szeregu przestępstw: od kopania kibiców na ulicy po podżeganie do przemocy wobec Izraelczyków na internetowych grupach dyskusyjnych. Sąd wydał wyroki od sześciu miesięcy do jednego miesiąca więzienia, a także 100 godzin prac społecznych.
Sędzia powiedział, że zwykle osoby skazane za takie przestępstwa są skazywane wyłącznie na prace społeczne. „Sąd uważa, że biorąc pod uwagę powagę przestępstwa i kontekst, w jakim zostało popełnione, tylko kara pozbawienia wolności jest odpowiednia” – uzasadniono w wyroku.
Jak przypomina AFP w nocy z 7 na 8 listopada kibice izraelskiego klubu byli ścigani i bici na ulicach Amsterdamu. Pięć osób zostało hospitalizowanych.
Według policji, tamtej nocy kibice Maccabi Tel Awiw skandowali antyarabskie hasła, a także zdewastowali taksówkę i spalili palestyńską flagę.
Więcej w Onecie
STOWARZYSZENIE
OTWARTA RZECZPOSPOLITA
Krakowskie Przedmieście 16/18, 00-325 Warszawa
e-mail: otwarta@otwarta.org
tel: +48 22 828 11 21
Biuro czynne dla interesantów:
poniedziałek-piątek: 10.00 - 14.00
Chcesz być na bieżąco?