Poparcie dla organizacji LGBT zadeklarowały posłanki Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy oraz Polski 2050. Tylko z PSL nikt nie spotkał się z aktywistami.

Kilka aktywistek i aktywistów z prawie 50 organizacji wspierających osoby LGBT przyszło 30 października do Sejmu na spotkania z przedstawicielkami trzech partii demokratycznej opozycji: KO, Nowej Lewicy i Polski 2050. Wśród nich był Miłosz Kopica z kaliskiego Banku Równości i Bart Staszewski, pomysłodawca tzw. Pakietu Pierwszej Pomocy dla społeczności LGBT. Pierwszym punktem pakietu jest nowelizacja kodeksu karnego. 

– Chodzi o wpisanie do kodeksu zakazu mowy nienawiści na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, co pozwoli na ściganie z urzędu mowy nienawiści wobec nas – mówi „Wyborczej” Miłosz Kopica.

Aktywistom chodzi również o wstrzymanie finansowania organizacji szerzących nienawiść wobec osób LGBT, w tym o powstrzymanie mowy nienawiści w mediach publicznych. Chcą też potępienia dyskryminacyjnej polityki rządów PiS oraz utworzenie pełnomocnika rządu ds. walki z dyskryminacją.

W klubie Polska 2050 aktywistów przyjęły posłanki: Katarzyna Karpa-Świderek – rzeczniczka partii, b. dziennikarka TVN i Barbara Oliwiecka z Kalisza. – Bardzo się cieszę, bo kaliska posłanka od dawna wspiera nasze środowisko. Uczestniczy w marszach równości. Wierzę, że będzie nas wspierała również w Sejmie – mówi nam po spotkaniu Kopica.

– Jako Trzecia Droga popieramy związki partnerskie. Uważamy, że to wymóg cywilizacyjny, a nie żadne podejście światopoglądowe – deklaruje posłanka Oliwiecka.

– Podczas spotkania organizacje LGBT poinformowały nas, że na pierwsze miesiące działania nowego rządu zawieszają walkę o postulaty związków partnerski czy dalej idące, jak małżeństwa jednopłciowe. Nie chcą bowiem tworzyć konfliktów w formującej się koalicji partii demokratycznych. Prosili, abyśmy zaraz na początku naszych rządów skupili się na walce z mową nienawiści, bo od tego chcą zacząć – tłumaczy. 

Więcej w Wyborczej