Tegoroczny Marsz Niepodległości przeszedł przez ulice Warszawy. Na trasie wśród uczestników pojawili się m.in. politycy Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji — Antoni Macierewicz, Zbigniew Ziobro, Janusz Kowalski, Krzysztof Bosak czy Grzegorz Braun. Jak praktycznie co roku, podczas Marszu doszło do kilku incydentów, także związanych z mową nienawiści wobec grup mniejszościowych. Spalono m.in. flagę osób transpłciowych, śpiewając przy tym „pedofile, lesby, geje, cała Polska z was się śmieje”.

Warto w tym kontekście wspomnieć, że w ostatnich miesiącach lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński kilka razy w swoich wystąpieniach uderzał w osoby transpłciowe.

„Mój szef w pracy, czy moja koleżanka, czy mój kolega powinni się do mnie zwracać już tym razem w formie żeńskiej. No można mieć takie poglądy. Dziwne co prawda, ja bym to badał, no ale…” — mówił Kaczyński podczas wystąpienia we Włocławku.

Sam Marsz Niepodległości organizowany jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, skupiające osoby należące m.in. do Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Ten ostatni został przez sąd pierwszej instancji określony jako „nawiązujący do jawnie faszystowskiej organizacji przedwojennej”. Później stwierdzenie to podzielił Sąd Najwyższy.

Więcej na noizz.pl