Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach otrzymał specjalne wyróżnienie w ramach XIV edycji Nagrody im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Dzięki temu odrestaurowany zostanie zniszczony w ubiegłym roku mural przygotowany przez dzieci.

Nagroda im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu i jest prowadzona przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku; od tego czasu każdego roku kapituła konkursu wybiera kolejnych laureatów oraz laureatki. Nagroda wynosi 15 tys. złotych.

Malunek przedstawiający kolorowego koguta i żółto-różowy napis “gościnność”, powstał w ramach projektu „Regio-mural Kliszczacy”, który zakładał m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące tradycji regionalnej, street artu, legalności wykonywania graffiti, a celem projektu było stworzenie dwóch murali o tematyce regionalnej oraz promocja tradycji górali kliszczackich.

Malowidła wykonały dzieci, jednak to z kogutem i napisem gościnność nie spodobało się proboszczowi parafii św. Mikołaja w Pcimiu. Podczas jednego z kazań ks. Lucjan Pezda powiedział: „kilka miesięcy temu odbyły się w Pcimiu warsztaty plastyczne dla dzieci, w wyniku których powstało kilka murali. Nic złego. Ale do współpracy w tych warsztatach zaproszono fundację, która – owszem, czyni wiele dobrego, ale równocześnie popiera i propaguje Strajk Kobiet, jest przeciwna przyznaniu płodowi statusu dziecka, a ich przekonania i ideologia, którą próbują nam narzucić jest dziełem diabła – ojca kłamstwa! Dlatego dla mnie ta grafika między Pcimiem a Stróżą, zawsze będzie przypominała koguta zdrady, tej zdrady Piotrowej – najboleśniejszej, bo dokonanej przez umiłowanego ucznia”.

Niedługo po tym kazaniu mural został zniszczony. Ktoś czarną farbą przekreślił różową część napisu „inność”, a obok namalował symbol Polski Walczącej.

Więcej na miastopociech.pl