Rozpoczął się Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Jego uczestnicy przejechali przez centrum Tarnowa w kolorowych wozach. Odwiedzą też miejsca zagłady Romów z czasów II wojny światowej w Żabnie, Borzęcinie i Szczurowej.

Pierwszym przystankiem na trasie Taboru było Żabno, gdzie modlono się przy mogile pomordowanych Romów. Wieczorem uczestnicy rozbiją obozowisko w Szczurowej. Jutro wyjadą do Borzęcina Dolnego, gdzie znajduje się Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów. W sobotę przejdą spod kościoła w Szczurowej na cmentarz, gdzie będą modlić się nad mogiłą pomordowanych 93 Romów. O godzinie 19.00 odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej. W niedzielę Romowie wrócą do Tarnowa.

Romom towarzyszy ich krajowy duszpasterz ks. Stanisław Opocki. Jak podkreśla, Tabor jest przekazywaniem tradycji kolejnym pokoleniom. „To też pielęgnowanie historii i pamięci o pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Każdy zmarły jest u nich w wielkiej pamięci. Przykładem są okazałe groby, prawie jak kaplice. Pogrzeby gromadzą lokalną społeczność, ale także Romów z Polski i ze świata. To jest bardzo przez nich kultywowane” – dodaje.

Więcej na: deon.pl