Wyrok w sprawie mężczyzny, który na terenie Ząbek oraz w sieci, m.in. na Facebooku, publicznie nawoływał do nienawiści wobec Żydów i wyznawców judaizmu, wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ. Został on skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Sąd nakazał też upublicznić wyrok na stronie Komendy Stołecznej Policji.

Jak czytamy w wyroku, oskarżony używał wobec ludności żydowskiej słów: „śmiecie”, „parchy”, „barachło” „bydlaki”, „insekty” czy „gnoje izraelskie”. Według niego Żydzi powinni wyjechać z Polski, a polski rząd powinien „to, co przypomina żydostwo, potraktować ciężkim sprzętem, zrównać z ziemią, żeby nawet wspomnień nie zostało po Żydach”.

Mężczyzna nawoływał też użytkowników portali społecznościowych, by palili ich synagogi. Pisał, by wszystko „co żydowskie buldożerami zrównać”, a także „najechać Izrael”. W wyroku sądu dołączono również jego wypowiedzi, które pojawiały się w sekcji komentarzy do artykułów z polskich serwisów informacyjnych.

Mężczyźnie postawiono łącznie 90 zarzutów z artykułów: 255, 256 i 257 Kodeksu karnego. Dotyczą one nawoływania do popełnienia przestępstwa, nienawiści na tle różnic narodowościowych i napaści z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej. Sąd zastrzegł, że upubliczniony wyrok będzie dostępny na stronie KSP dla opinii publicznej przez miesiąc.

Źródło: wyborcza.pl