Jakub i Dawid, twórcy internetowi i aktywiści (ich kanał na YouTube ma 23 tys. subskrybentów), w ostatni weekend na cyplu w Helu postawili maszt z tęczową flagą. W ten sposób chcieli uczcić Miesiąc Dumy społeczności LGBT, który przypada w czerwcu.

– Skoro na końcu Polski, na Giewoncie, stoi krzyż, chcieliśmy, by dla równowagi na początku Polski, na cyplu helskim, powiewała tęczowa flaga – mówią w nagraniu, które wrzucili na swój kanał w mediach społecznościowych. I dodają: – Niech wolność, równość i tolerancja promienieją stąd na całą Polskę.

Jakub i Dawid są małżeństwem. Dwa lata temu przeprowadzili się do Helu z Warszawy. Polskie i zagraniczne media zaczęły się o nich rozpisywać, gdy pięć lat temu zaśpiewali piosenkę Roxette „Some Other Summer” i nagrali do niej teledysk na plaży w Helu. Piosenka bardzo się spodobała szwedzkiemu duetowi.

Po wciągnięciu tęczowej flagi na maszt postanowili zapytać spacerowiczów, czy im się to podoba. Większość zareagowała pozytywnie, ale znalazły się też i takie głosy: „Jest zupełnie niepotrzebna i prowokuje ludzi. To jest takie nachalne. Niech sobie stoi, co chce, tylko po co?”. 

Więcej w Wyborczej