22 lipca 2013 r. minie 71 lat od rozpoczęcia akcji likwidacji największego getta w Polsce ‒ getta warszawskiego. W jej wyniku w obozie zagłady w Treblince zamordowanych zostało ponad 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy.

Po raz drugi Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Partnerzy (Gmina Żydowska w Warszawie, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, Stowarzyszenie Drugie Pokolenie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, Dzielnice Śródmieście i Wola) jednoczą swoje siły na rzecz zorganizowania Marszu Pamięci, który przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 21 lipca 2013 r.

W przededniu rocznicy pragniemy oddać hołd wszystkim Ofiarom Zagłady, dokonanej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Motywem przewodnim tegorocznego Marszu będzie historia Marysi Ajzensztadt, która dobrowolnie przyłączyła się do prowadzonego na Umschlagplatz ojca.

21 lipca 2013 r. pójdziemy symboliczną drogą „powrotną” z Umschlagplatzu do domu, w którym niegdyś mieszkali Ajzensztadtowie — w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, gdzie rozbrzmiewała ich muzyka.

Wstążki Pamięci

Na zakończenie Marszu, uczestnicy otrzymają od wolontariuszy kartki z 10 historiami symbolizującymi żydowski los w czasie Zagłady. Każdy sam wybierze ile i które historie zechcą ze sobą połączyć za pomocą złotej wstążki, którą niół przez cały Marsz.

Zapraszamy do wzięcia udziału w Marszu zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów z Polski i ze świata, wszystkich tych którzy pamiętają i chcą pamiętać o ofiarach warszawskiego getta.

Organizator
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Partnerzy Marszu
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, Dzielnice Śródmieście i Wola

Patroni medialni
Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Mówią Wieki
Honorowy Patronat nad Marszem Pamięci objęła Prezydent m. st. Warszawy.

więcej: https://www.facebook.com/events/161017047416281/