Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody Konstantego Radziwiłła o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości. Odwołanie złożył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował 25 października, że zarejestrował Marsz Niepodległości jako wydarzenie cykliczne. To daje mu pierwszeństwo przed innymi planowanymi na 11 listopada wydarzeniami, nawet zgłoszonymi wcześniej w tym samym miejscu (Grupa „14 Kobiet z Mostu” zgłosiła zgromadzenie 11 listopada na trasie, którą od kilku lat maszerowali narodowcy: od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego i ratusz je zarejestrował).

– To nie tylko kolejny przykład wspierania przez obecną władzę skrajnych nacjonalistów. Ta decyzja jest po prostu niezgodna z prawem – skomentował decyzję wojewody na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. I dodał, że zwrócił się o uchylenie tej decyzji do sądu.

W środę, 27 października, Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody – poinformował Onet. Aby zarejestrować nowe wydarzenie cykliczne, musi być ono organizowane przez ostatnie trzy lata. W listopadzie ubiegłego roku przepisy covidowe nie pozwoliły na organizację Marszu Niepodległości. Nie pozwolił na to prezydent Warszawy, a jego decyzję potwierdziły sądy w dwóch instancjach.

Mimo to narodowcy przeszli ulicami Warszawy. Przemarsz, w czasie którego doszło do zamieszek i bitwy z policją, zorganizował Robert Bąkiewicz, a nie stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którym kieruje. Ratusz stoi na stanowisku, że to oznacza zerwanie trzyletniej ciągłości, czyli warunku niezbędnego do rejestracji zgromadzenia jako cyklicznego. Informował o tym w piśmie do wojewody sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński.

Źródło: wyborcza.pl