We wczorajszym artykule pani redaktor Moniki Kuc (Systematyczne ludobójstwo widziane oczami Niemców, „Rzeczpospolita”, 31 lipca 2007, s. 13) z największym zdumieniem przeczytaliśmy informację:
Rok 1942 to apogeum zagłady polskich Żydów. W ciągu dwóch letnich miesięcy, czyli tak zwanej Wielkiej Akcji (22 lipca – 21 września 1942) „z Umschlagplatzu wywieziono do Treblinki ok. 280 tys. Żydów, 10 300 zmarło lub zostało zabitych na terenie getta, a 11 580 deportowano do obozu przejściowego (Dulag)”, skąd droga prowadziła także na śmierć (R. Szuchta, P. Trojański, Holokaust – zrozumieć dlaczego, Oficyna Wydawnicza „Mówią wieki”, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2003, s. 173 – książka pomocnicza do nauczania historii w szkołach ponadpodstawowych).
A przecież w 1942 roku Żydów zwożono do komór gazowych Treblinki nie tylko latem i nie tylko z Warszawy.
Rzeź Woli nie miała charakteru długofalowego, zaplanowanego, inżynieryjnego, systematycznego ludobójstwa. Była realizacją rozkazu Hitlera i Himmlera, wynikającego z ich wściekłości na wieść o wybuchu powstania. Rozkaz ten nakazywał całkowite zburzenie Warszawy i wymordowanie jej mieszkańców. Realizację tego rozkazu rozpoczął na Woli Heinz Reinefarth dowodzący oddziałami policyjnymi i batalionu SS Dirlewangera złożonego z niemieckich kryminalistów. Częściowo ograniczył go później przybyły, nowomianowany dowódca wojsk niemieckich, von dem Bach-Zelewski. Powstańczy los tej warszawskiej dzielnicy jest tragedią do głębi przejmującą. Tragedią, która nie wymaga porównań – tym bardziej porównań fałszywych – ani też, opartych na fałszu, licytacji.
Błąd rzeczowy jest ewidentny. I nie byłoby o co kruszyć kopii, gdyby nie fakt, że tego typu „informacje” – tyle że podane z pełną premedytacją i złą wolą – są charakterystyczne dla pokątnej literatury o inklinacjach negacjonistycznych. Z tego też powodu nie mogą mieć miejsca w poważnym, opiniotwórczym dzienniku, jakim jest „Rzeczpospolita”.
Z nadzieją na jak najrychlejsze sprostowanie niefortunnego błędu i z wyrazami poważania
w imieniu członkiń i członków Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”
Elżbieta Janicka
STOWARZYSZENIE
OTWARTA RZECZPOSPOLITA
Krakowskie Przedmieście 16/18, 00-325 Warszawa
e-mail: otwarta@otwarta.org
tel: +48 22 828 11 21
Biuro czynne dla interesantów:
poniedziałek-piątek: 10.00 - 14.00
Chcesz być na bieżąco?