fund_swiat_bez_wandalizmow_logo Dziś spotkaliśmy się z dyrektorem kreatywnym i prezesem Fundacji Świat bez Wandalizmów, panem Rościsławem Szwedowem. W ramach działań promocyjnych i „linkowania” bliskich nam inicjatyw, Otwarta Rzeczpospolita zapoczątkowała współpracę z Fundacją – będziemy włączać się w działania edukacyjne, wspierać działania Fundacji (opis działalności zamieściliśmy w dziale „dobre praktyki” na naszym portalu), informować m.in. o tym, czym jest mowa nienawiści, jak jej przeciwdziałać. Twórcy Fundacji i jej liczni „ambasadorowie” (m.in. prof. Zbigniew Mikołejko, dr Jacek Wasilewski, znani raperzy, aktorki, sportowcy, dziennikarze) są przekonani, że wandalizmy w przestrzeni publicznej nie powodują wyłącznie strat materialnych, ale długofalowo oddziałują na wrażliwość każdego z nas. Obojętność wobec wandalizmów wpływa destrukcyjnie na całe społeczeństwo.

IMG_0044Pomysł na założenie Fundacji  pan Rościsław zawdzięcza swojej pasji –  fotografii reportażowej. Obserwacja świata przez obiektyw utwierdziła go w przekonaniu, że podobnie jak środowisko kształtuje człowieka, tak i człowiek kształtuje środowisko – a wszystko zależy od wyobraźni.

Celem Fundacji jest powoływanie do życia i konsolidacja inicjatyw społecznych, działań kulturalnych oraz badań naukowych, a także stworzenie kompleksowego, wielopokoleniowego programu rehabilitacji estetycznej. Działacze Fundacji nie godzą się na to, żeby się do wszystkiego przyzwyczajać, odrzucają też popularne przekonanie, że nic się nie da z tym zrobić! Edukują pokazując, że wandalizmy szkodzą wszystkim, uczą wrażliwości na otoczenie, chcą wychowywać dzieci w ładzie estetycznym.

WANDALIZMY to śmieci w lesie, butelki na plaży, okaleczone drzewa, rozbite latarnie, połamane ławki, pomazane znaki drogowe, zdewastowane przystanki i zabazgrane ściany domów.

Fundacja Świat Bez Wandalizmów powstała z przekonania, że trzeba skutecznie walczyć z tym zjawiskiem.