Na elewacjach Zachęty, CSW i ASP pojawiło się hasło „Tęsknie za tobą Żydzie”, które niegdyś wymyślone przez  artystę Rafała Betlejewskiego, miało odczarować słowo „Żyd” budzące u wielu negatywne skojarzenia.  Tym razem to nie on jest twórcą napisów, a jego naśladowcy.

Kontrowersyjny performer, który postanowił podjąć walkę ze stereotypem, a także przypomnieć Polakom, że jeszcze przed wojną Żydzi stanowili znaczną część naszego społeczeństwa. – Słowo „Żyd” kojarzy nam się niemal wyłącznie z antysemickimi napisami na murach. Postanowiłem przełamać ten lęk przed wypowiadaniem go – tłumaczył  Betlejewski, gdy w 2010 roku rozpoczynał ogólnopolski projekt społeczno – artystyczny. Napis „Tęsknie za tobą Żydzie” malowano wówczas na murach, w miejscach gdzie mieszkali – na Woli, na Brzeskiej, na Powiślu, w Otwocku, nawet w Tel Avivie.

Tym razem to jednak nie artysta, a jego naśladowcy przypomnieli o akcji sprzed dwóch lat. Betlejewski tak oto skomentował wydarzenie na portalu Facebook, gdzie opublikowane zostały zdjęcia trzech napisów: – Te napisy mają pozytywne przesłanie i są próbą odzyskania murów miast, gdzie bardzo często królują antysemickie napisy. Intencją autorów nie było niszczenie, więc nie był to akt wandalizmu. Artyzmu zresztą też nie. W ten sposób przekazywane są pozytywne emocje. Jednak nie popieram malowania napisów na CSW, Zachęcie i ASP.

Napisy powoli znikają.  Ich twórcy osiągnęli jednak sukces i  przypomnieli o akcji Betlejewskiego.

Źródła:

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,teskni-za-zydem-na-stolecznych-zabytkach,49552.html

https://www.otwarta.org/index.php/akcja-tesknie-za-toba-zydzie/

https://www.otwarta.org/index.php/nie-tak-latwo-odczarowac-slowo-zyd-ale-probujmy/

https://www.otwarta.org/index.php/tesknie-no-i-co-z-tego/