Dwie koszalińskie organizacje pozarządowe walczące o równe traktowanie dostały dofinansowane na swoją działalność z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Środki przeznaczane są m.in. na: organizację bezpłatnego poradnictwa prawnego i psychologicznego, cykle debat i kawiarenek oraz na rzetelną edukację seksualną dla młodzieży.

Wśród sześciu beneficjentów marszałkowskiego konkursu na Pomorzu Zachodnim są dwie koszalińskie organizacje pozarządowe: Fundacja Edukacja – Równość-Aktywność-Dialog Era Dialogu oraz Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet.

– Cieszę się, że organizacje pozarządowe na konkurs związany z szeroko pojętym równym traktowaniem, w tym walką z dyskryminacją, odpowiedziały ciekawymi ofertami – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Razem budujemy otwartą i tolerancyjną społeczność Pomorza Zachodniego.

– Era Kobiet otrzymała 50 tys. zł. Dzięki temu możemy nadal prowadzić nasze biuro, które jest także miejscem spotkań, warsztatów i trudnych rozmów osób potrzebujących wsparcia – wyjaśnia Dorota Chałat, koordynatorka obu koszalińskich projektów. – Oczywiście, koszt utrzymania tego miejsca jest większy, ale dokładamy naszą pracę wolontariacką i czasem własne środki. Będziemy też pisać do zachodniopomorskiego programu Społecznik w edycji 2022-24. Nie mamy finansowania z koszalińskiego magistratu, nigdy go nie było.

Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet w ramach realizowanego projektu „Mam prawo wiedzieć i pytać” zaprasza do korzystania z Koszalińskiego Centrum Praw Kobiet. Dostępne są tam działania z zakresu nieodpłatnego poradnictwa prawnego, psychologiczno-terapeutycznego i obywatelskiego. Nowe formy to warsztaty specjalistyczne z zakresu praw kobiet, przeciwdziałania dyskryminacji ze względu np. na płeć czy pochodzenie. Zostanie wydany „Poradnik po prawach człowieka/prawach kobiet”, będzie kontynuacja Kawiarni Obywatelskich.

-To już nasza druga marszałkowska dotacja na działania z zakresu równego traktowania i praw kobiet – mówi Dorota Chałat. – Możemy dzięki temu kontynuować nasze cele. Projekt Kawiarni Obywatelskich realizowaliśmy w sześciu powiatach województwa, a teraz pozyskaliśmy jeszcze trzy: gryficki, choszczeński i łobeski. Tam prace prowadzą lokalne aktywistki. Zależy nam na terenie, żeby wszędzie kobiety wiedziały, gdzie się zwrócić o pomoc i żeby się wspierały wzajemnie.

Więcej w Wyborczej