W Maszkowicach grupa Romów zatrzymała orszak weselny i kazała gościom otworzyć bagażnik z prezentami. Żeby ich do tego zmusić, dziecko położyło się pod kołami pojazdu. Wywiązała się bójka. Policja aresztowała 5 osób narodowości romskiej, postawiono im zarzut rozboju. Władze rozważają wprowadzenie w Maszkowicach programu „Zero tolerancji”, podobnie jak zrobiono to w Andrychowie, gdzie również zaogniał się konflikt między społecznościami polską i romską.  fot.Program polega na zwiększeniu ilości patroli i zaostrzonych karach za wykroczenia, bez względu na narodowość: „Natychmiast powołano specjalny zespół dochodzeniowy i wszczęto postępowania w kilku sprawach. Do aresztu, decyzją sądu, trafiło kilku Romów, a niebawem gotowe będą wobec nich akty oskarżenia. Z kolei młodociani nieromscy napastnicy, od których się wszystko zaczęło trafili do sądu rodzinnego. Wszczęte też zostały dochodzenia w sprawie siania rasowej nienawiści, chodziło o strony i wpisy w internecie” – czytamy o tamtej sprawie na portalu andrychow.eu. Efekty tych działań wydają się obiecujące:

Według danych policyjnych w okresie od połowy czerwca do połowy sierpnia tego roku w Andrychowie pełnionych było dodatkowo prawie 1700 służb, do których oddelegowani byli liczni policjanci z różnych wydziałów komendy wojewódzkiej: m.in. drogówki czy prewencji. W tym czasie policjanci zatrzymali 75 sprawców na gorącym uczynku, skierowali ponad 300 wniosków do sądów i wystawili ponad 1370 mandatów. Inne statystyki mówią o wzroście wykrywalności i spadku liczby wykroczeń i przestępstw. Ujawniono przy tym ponad dwa tysiące wykroczeń.

Początkowo wielu andrychowian irytowały nadmierne kontrole na drogach i ulicach, ale z czasem zauważyli zmianę sytuacji – mówią policjanci. Zatrzymywano nie tylko przestępców, ale też piratów drogowych i dziesiątki pijanych za kierownicą, a czasem bez prawa jazdy oraz 20 osób od dawna poszukiwanych listami gończymi. Wzmożone patrole zdecydowanie poprawiły bezpieczeństwo w mieście. Teraz ważna jest profilaktyka i edukacja, które pomogłyby w poprawie stosunków ze społecznością romską i wzrostem tolerancji, po obu stronach – podsumował we wnioskach insp. Wajdzik”.