Ta data na zawsze zapisała się na kartach historii Kielc. 4 lipca 1946 roku w stolicy regionu doszło do pogromu niewinnych ludzi narodowości żydowskiej. Zginęło wtedy 40 osób. Dziś, w 78. rocznicę tragicznych wydarzeń, kielczanie oddali hołd ofiarom.
W skupieniu i zadumie… ..Na Cmentarzu Żydowskim przedstawiciele różnych religii wspólnie modlili się za tych, którzy 78 lat temu zginęli z rąk sąsiadów, żołnierzy i milicjantów.
– Po to, żeby sobie za każdym razem przypominać, co dzieje się, kiedy zaczynamy traktować osobę, która mieszka obok nas, jako kogoś obcego. A w kolejnym kroku kogoś, kto nam zaczyna zagrażać – zaznaczyła Małgorzata Kowalewska, prezeska Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
Wszystko zaczęło się od plotki o tym, że Żydzi porwali polskie dziecko. Nikt jej nie sprostował. 4 lipca 1946 roku przy ulicy Planty w Kielcach wzburzony tłum dokonał samosądu. Zginęło 37 żydów i 3 Polaków. 80 osób zostało rannych. Wśród ofiar były dzieci i kobieta w ciąży.
– Po godzinie 11 ten pogrom mógłby być przerwany. Jeżeli byłby przerwany, nie doszłoby do drugiej fazy. Doszłoby do zablokowania przyjścia robotników z Ludwikowa i nie byłoby aż tak krwawego dramatu – twierdzi dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach.
Przez wiele lat o tych wydarzeniach historia milczała. Po raz pierwszy ofiary pogromu upamiętniono w 1981 roku. – Oczywiście, system komunistyczny zakłamywał rzeczywistość tutaj. Na wielu polach widzimy bardzo duże zaniedbanie, jeżeli chodzi o badania historyczne – mówi dr Marzena Grosika, kierownik Referatu Badań Historycznych w kieleckiej Delegaturze IPN.
Podczas dzisiejszych uroczystości podkreślano, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by nigdy nie doszło do podobnej zbrodni. – Ta tragedia, która tutaj się wydarzyła w Kielcach, szczególnie na tej ulicy, ona wymaga upamiętnienia nie tylko, chociaż też w postaci tablic, które tu są, ale kontynuowaniem pamięci – podkreśla Waldemar Bartosz, przewodniczący zarządu regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.
Źródło: TVP Kielce
STOWARZYSZENIE
OTWARTA RZECZPOSPOLITA
Krakowskie Przedmieście 16/18, 00-325 Warszawa
e-mail: otwarta@otwarta.org
tel: +48 22 828 11 21
Biuro czynne dla interesantów:
poniedziałek-piątek: 10.00 - 14.00
Chcesz być na bieżąco?