Była 50. minuta wygranego przez Portugalię 2:0 meczu z Urugwajem, gdy na stadionie w Katarze pojawiła się tęczowa flaga. Co się stanie z kibicem, który wbiegł z nią na boisko?

Wbiegnięcie na boisko, tzw. pitch invasion, na piłkarskich murawach się zdarza – czasem stoi za nim chęć zrobienia draki, czasem o wiele ważniejsze sprawy. Tym razem mieliśmy do czynienia z tym drugim przypadkiem: gdy trwała chwilowa przerwa w grze, podczas której opatrywano portugalskiego piłkarza, na boisko wbiegł człowiek w koszulce z napisem „Save Ukraine” i z tęczową flagą, symbolem wsparcia dla społeczności LGBT.

Na mundialu FIFA do spółki z władzami Kataru robią wszystko, by ten symbol na mistrzostwach organizowanych w kraju, gdzie homoseksualizm jest karany, był nieobecny. Światowa federacja zabroniła kapitanom siedmiu drużyn występu w opaskach z tęczą i napisem „One love”, na stadion nie wolno wnieść niczego tęczowego – koszulki, butów czy paska do zegarka. Gdy ktoś, kibic czy dziennikarz, podejmuje taką próbę, jest zawracany na bramce, a przedmiot konfiskowany.

Więcej w Wyborczej