Scott McCluskey, 43-latek z Cheshire, został skazany na 14 tygodni pozbawienia wolności za rasistowskie komentarze umieszczone na Facebooku po przegranym przez Anglię finale Euro 2020. Uderzały one w trzech reprezentantów kraju – Jadona Sancho, Marcusa Rashforda i Bukayo Sakę.

Finał tegorocznych mistrzostw Europy nie ułożył się po myśli angielskich kibiców. “Synowie Albionu” przegrali konkurs rzutów karnych z reprezentacją Włoch i musieli zadowolić się tytułem wicemistrzów kontynentu. 

Porażka wywołała u fanów reprezentacji Anglii wściekłość. Ich frustracja skupiła się głównie na zawodnikach, którzy zawiedli w serii “jedenastek”. Tak się złożyło, że w komplecie byli to piłkarze czarnoskórzy – Jadon Sancho, Marcus Rashford i Bukayo Saka.    

Ataki w nich wymierzone, zamieszczane przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej, miały charakter rasistowski. Sprawą szybko zainteresował się brytyjski wymiar sprawiedliwości. Po niespełna dwóch miesiącach od finału Euro 2020 jeden z agresorów został skazany na karę więzienia.       

43-letni Scott McCluskey usłyszał w środę wyrok 14 tygodni pozbawienia wolności w zawieszeniu na 18 miesięcy. Przez czterdzieści tygodni, w soboty i niedziele, będzie również musiał zakładać elektroniczną opaskę.

Skazany przyznał się wcześniej do zarzucanych mu czynów. Tłumaczył jednak, że był pod wpływem marihuany, a jego post “miał tylko rozśmieszyć ludzi”. Sąd nie uznał tego za okoliczność łagodzącą.  

Więcej w serwisie interia.pl