12120153_427945377396311_3715147598522045937_o6 października, przy Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie, oficjalnie zainaugurowano kampanię Wybieram bez hejtu. Jej inicjatorami są Obywatele Kultury, Obywatele Nauki oraz Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

– Zwracamy się do wyborców, polityków, dziennikarzy, do mediów, do bloggerów i piszących na forach, żeby pamiętali, że warto być przyzwoitym także w słowach. Słowo też rani, słowo też zabija, mamy tego przykłady – apelowała Beata Chmiel, przedstawicielka Obywateli Kultury.

Prezes Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Marek Gumkowski ocenił, że przez 16 lat działania organizacja miała do czynienia z wypowiedziami, które nie tylko naruszają poczucie dobrego smaku, ale również naruszają konkretne artykuły prawa. – Ale nigdy nie było tak spiętrzonej fali nienawiści, z jaką mamy do czynienia przez ostatnie miesiące – zauważył Gumkowski. Jak powiedział, stowarzyszenie dostaje na portal www.zglosnienawisc.otwarta.org 50-70 zgłoszeń dziennie o nienawistnych wpisach.

Dyrektorka polskiej sekcji Amnesty International Draginja Nadażdin podkreśliła, że organizacja która broni praw człowieka, wolności wypowiedzi, nie może stać z boku, gdy wolność wypowiedzi jest mylona z możliwością atakowania innego człowieka tylko i wyłącznie ze względu na jego pochodzenie.

Inicjatorzy akcji zebrali ponad sto podpisów znanych osób i uruchomili stronę internetowa, na której można się podpisać pod „Dekalogiem dobrych wyborów”.

Więcej na onet.pl.