Julia Jucha i Tomasz Wnęk, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle realizują wspólnie projekt, dzięki któremu mogą uzyskać mandat młodego posła i uczestniczyć w 29. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tej edycji akcji, od 1994 roku propagującej parlamentaryzm wśród młodych Polaków brzmi: „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.”

W ramach podjętego wyzwania licealiści przygotowali stronę internetową poświęconą powstaniu w getcie warszawskim, ale również jasielskiej społeczności żydowskiej. Z efektami ich pracy można zapoznać się TUTAJ, do czego zachęcamy.

Julia Jucha jest pasjonatką historii. Interesuje się również tańcem.

– Zdecydowałam się na realizację tego projektu, dlatego, że bardzo ciekawi mnie II wojna światowa, tamtejsze czasy i wydarzenia. Cieszę się, że mogłam podzielić się w tym projekcie także swoją nabytą wiedzą z moimi rówieśnikami, którzy – mam nadzieję – zainteresują się także historią Żydów

– napisała uczennica II LO na stronie, którą stworzyła z kolegą.

Więcej na jaslo.naszemiasto.pl