Prokuratura wszczęła śledztwo ws. manifestacji przeciwko imigrantom, która odbyła się na wrocławskim Rynku. Podczas manifestacji zorganizowanej m.in. przez Obóz Narodowo-Radykalny spalono kukłę symbolizującą Żyda. Doniesienie do prokuratury w sprawie manifestacji złożył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wrocławski magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg manifestacji.

“Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na fragment nagrania, pokazujący spalenie kukły ludzkiej postaci. Prawdopodobnie, podczas palenia słychać było okrzyki ‘palimy kukłę Żyda’. Proszę o ocenę prawną tej sytuacji” – napisał w doniesieniu do prokuratury Dutkiewicz.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, prokuratura, po zapoznaniu się z zapisem monitoringu, wszczęła śledztwo z artykułu 257 kk. Chodzi o publiczne znieważenie grupy ludności lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej czy wyznaniowej. Za takie przestępstwo grozi do trzech lat więzienia.

Więcej w Gazecie Wyborczej.