Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w podlaskiej Czeremsze jest atakowana ksenofobicznymi, często wulgarnymi komentarzami: „Ty antypolska suko!”, „Ty k.. weź ich do siebie”. Ich autorom przeszkadza mural o wydźwięku społecznym.
Mural znajduje się na ścianie tutejszego ośrodka kultury. Za dwójką dzieciaków z irańskiej rodziny uchodźczej, która znalazła schronienie w Czeremsze (położonej nieopodal granicy z Białorusią), a które brały udział w malowaniu muralu, dzieci z Czeremchy wykrzykują: „Ciapaci!”. Ogródek przy domu tej rodziny został zdewastowany.
Pieczę nad powstawaniem wielokulturowego muralu na ścianie budynku GOK w Czeremsze sprawowała dyrektorka tej instytucji Barbara Kuzub-Samosiuk, a artystycznie jego tworzenie koordynowała Joy z Poznania, to uznana na świecie autorka murali o wydźwięku społecznym.
Do współpracy zaproszono mieszkańców i mieszkanki Czeremchy, w tym – za zgodą rodziców – dzieci uczestniczące w półkoloniach organizowanych przez GOK. W sumie pod muralem widnieje około 20 podpisów autorów.
Praca propaguje szacunek i tolerancję wobec ludzi o innym niż biały kolorze skóry, osób innych narodowości, wyznań czy orientacji seksualnej. Nawiązywać ma też do trwającego na granicy od trzech lat kryzysu migracyjnego, a w związku z nim także humanitarnego.
Centralny plan obrazu stanowi „wielokulturowy stół z regionalnymi potrawami”, przy którym siedzą m.in. dwaj ciemnoskórzy mężczyźni oraz dziewczyna w tęczowej bluzce. W tle trzy osoby udzielają w lesie pomocy mężczyźnie, który niesiony jest na rękach. Poniżej kobieta w kamizelce z krzyżem (podobnym do logo PCK) opatruje rannemu nogę.
Na muralu pojawiła się też scena nawiązująca do obrazu Anny Grzymały z 2021 r. pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę” – to hasło było od czasu rządów PiS adresowane do agresywnie zachowujących się przedstawicieli służb mundurowych, nie tylko tych, którzy patrolowali granicę.
Jak już pisaliśmy, mural od początku wywołał oburzenie środowisk narodowych, w tym Inicjatywy Ochrony Mieszkańców Pogranicza, która organizuje „spontaniczne” patrole na granicy polsko-białoruskiej w poszukiwaniu uchodźców. Za inicjatywą stoi przede wszystkim Dawid Poleszuk, lider Narodowej Hajnówki. Przeciwko pojawieniu się tego obrazu w przestrzeni publicznej protestowali też przedstawiciele podlaskiej Konfederacji.
17 sierpnia oświadczenie w sprawie muralu wydał na Facebooku wójt Czeremchy Jerzy Wasiluk. Oznajmił:
W związku z powstaniem na ścianie GOK Czeremcha kontrowersyjnego muralu, który dzieli mieszkańców i wzbudza niepotrzebne negatywne emocje, informuję, że nie konsultowano ze mną treści umieszczonych na ww. muralu.
I dalej: „Jako Wójt Gminy Czeremcha zawsze wspierałem i wspieram służby mundurowe. Poczyniłem kroki w kwestii usunięcia wszystkich kontrowersyjnych treści z muralu. Sprawa zostanie poruszona na najbliższej Komisji i Sesji Rady Gminy. Dodatkowo informuję, że zawnioskowałem o stosowne wyjaśnienia od Dyrektora GOK odnośnie powstania muralu. GOK powinien łączyć lokalną społeczność nie dzielić, jak niestety się stało za sprawą muralu. Proszę o wyrozumiałość i trochę cierpliwości w kwestii wyjaśnienia całej sprawy”.
Więcej w Wyborczej
STOWARZYSZENIE
OTWARTA RZECZPOSPOLITA
Krakowskie Przedmieście 16/18, 00-325 Warszawa
e-mail: otwarta@otwarta.org
tel: +48 22 828 11 21
Biuro czynne dla interesantów:
poniedziałek-piątek: 10.00 - 14.00
Chcesz być na bieżąco?