Medal Wolności to najwyższe odznaczenie cywilne w Stanach Zjednoczonych, które dotychczas otrzymali m.in. Jan Paweł II, Lech Wałęsa czy Jan Nowak- Jeziorański.  Nadawany jest przez prezydenta za wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej lub prywatnej.

Jan Karski właściwie Jan Kozielewski (1914- 2000) w czasie II Wojny Światowej był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Na polecenie Delegata Rządu na Kraj sporządził raport o zagładzie Żydów. Stał się on świadectwem tego, co działało się wówczas w okupowanej Polsce. Informacje dotarły wraz z Karskim do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie zwrócił się on z apelem o ratunek dla Żydów oraz o wystosowanie przez te państwa ultimatum wobec Niemiec. Niestety jego relacja była tak przerażająca, że aż nieprawdopodobna. Bezskutecznie szukał pomocy i zrozumienia.

Dzięki staraniom Pani Wandy Urbańskiej i Pani Ewy Wierzyńskiej z Jan Karski U.S. Centennial Campaign heroiczna postawa Jana Karskiego została doceniona i uhonorowana najwyższym odznaczeniem na jakie w pełni zasługiwała.

Podczas warsztatów antydysrkyminacyjnych prowadzonych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych często przywołujemy postać Jana Karskiego m.in pokazując film edukacyjny, w którym mowa jest o procesie sporządzenia raportu oraz dalszych staraniach uzyskania wsparcia od państw zachodnich. Uważamy, iż należy przywoływać to wielkie nazwisko, szczególnie, że jest ono często enigmatyczne dla nastoletniej grupy odbiorców.

Zapraszamy także do przeczytania powiadomienia o odznaczeniu Jana Karskiego, które nadeszło w Ambasady Stanów Zjednoczonych. List dostępny jest na anglojęzycznej wersji strony.