8 maja 2013 odbędzie się premiera książki Jacka Mayera „Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler” (Life in a Jar. Irena Sendler Project),  z angielskiego przełożył Robert Stiller.

8 maja (środa) w Empiku Juniorze, (Marszałkowska) o godz. 17.00 będzie spotkanie z autorem książki, które poprowadzi Mariusz Cieślik. W promocji udział weźmie Elżbieta Ficowska – ocalona przez Irenę Sendler, jedna z głównych postaci w książce, wieloletnia przyjaciółka Ireny.

Książka otrzymała nagrody Kansas Notable Book Selection (2011) w USA i Indie Reader Discovery Award ufundowaną przez National Book Expo (2012).

 Michał Głowiński, Prof. PAN, ocalony przez Irenę Sendler. Na spotkaniu z dziewczynkami w Warszawie głęboko wzruszony powiedział: „Ocaliłyście ocalającą.”

Życie w słoiku to zdumiewająca opowieść o amerykańskich nastolatkach, których życie odmieniła historia Ireny Sendlerowej. Każda z dziewczynek miała bolesny życiorys i każda na własny sposób łączyła swoje problemy z historią Ireny, która pukała do żydowskich drzwi w getcie warszawskim i – jak sama mówiła – „próbowała namówić matki do oddania swoich dzieci”. Upór nastolatek sprawił, że udało im się „ocalić ocalającą” przypominając światu o jej odwadze, nadziei i determinacji oraz wyniesienie do rangi heroicznej postaci w świecie, a bohatera narodowego w Polsce. Inspirowana historią życia Sendlerowej sztuka teatralna, która wystawiały dziewczynki, czyli tytułowe „Życie w słoiku” – po raz pierwszy w szkole w Kansas, później grano ją w środkowych stanach USA, w Nowym Jorku, Los Angeles i Montrealu, a wreszcie w Polsce – rozpoczęła światowy renesans zainteresowania Sendlerową i stała się bezpośrednią inspiracją do nakręcenia w Hollywood głośnego filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa wraz z grupą przyjaciół uratowała 2500 żydowskich dzieci od pewnej śmierci w warszawskim getcie. Niewiarygodne, ale w PRL jej heroizm, podobnie jak wielu innych, był pomijany milczeniem i przez 60 lat praktycznie pozostawał nieznany. Aż do czasu, kiedy w 1999 roku amerykańskie licealistki z Uniontown, maleńkiej mieściny w stanie Kansas liczącej zaledwie 270 mieszkańców, natknęły się na notatkę w „U.S. News and World Report”.

Strona poświęcona projektowi „Życie w słoiku”:
link do The Irena Sendler Project, http://www.irenasendler.org to jest organizacja, która działa w USA i początek jej dały te dziewczynki z Kansas swoim szkolnym projektem.
Link do książki w USA http://www.amazon.com/Life-Jar-Irena-Sendler-Project/dp/098411131X