Według Związku Romów Polskich w Siemianowicach Śląskich narasta fala rasizmu. Fundacja Klamra zaapelowała o spotkanie przedstawicieli policji, prokuratury i organizacji pozarządowych.

Treść apelu:

„Fundacja Klamra poproszona została przez przedstawicieli Związku Romów Polskich o pomoc i interwencję związaną z narastającą od trzech lat, falą rasistowskich wystąpień w Siemianowicach Śląskich.

Członkowie społeczności Romskiej w Siemianowicach Śląskich, czują się zastraszani, gdyż padają często ofiarami neonazistów związanych ze środowiskiem kibiców Ruchu Chorzów. Część z licznych napadów i pobić była zgłaszana, jednaj napastnicy czują się coraz bardziej bezkarni. Tym bardziej, niepokojące są sygnały jakie otrzymujemy o lekceważeniu problemu ze strony władz, Straży Miejskiej i Policji.

Od długiego czasu, na wielu ścianach domów w Śródmieściu znajdują się rasistowskie napisy w stylu: „JEBAĆ CYGANÓW”, „POLSKA DLA POLAKÓW”. Między innymi na ul. Świerczewskiego – tu napis „ŁOWCY CYGANÓW”, na ul. Powstańców, na ulicach Kołłątaja, Buczka – tu m.in. napisy „ROMOWIE DO GAZU”, „cygana jebie się” oraz liczne neonazistowskie symbole swastyki, SS, krzyża celtyckiego. Przerażająca jest bierność z jaką akceptowane są tego typu symbole w przestrzeni publicznej, pomimo zgłoszeń i obietnic, że zostaną one zamalowane. W załączeniu przesyłamy dokumentację fotograficzną.

Chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że są to przestępstwa z nienawiści, które powinny być ścigane z urzędu. Jak uczy nas doświadczenie, brak zdecydowanych działań doprowadzi do eskalacji przemocy. Bardzo prosimy o podjęcie stosownych działań i powiadomienie nas o ich rezultatach.

To kolejne sygnały o zwiększającej się aktywności skrajnie prawicowych i narodowych środowisk na Śląsku. Widzimy potrzebę zorganizowania przez odpowiednie władze, debaty z udziałem policjantów, prokuratorów, organizacji pozarządowych zajmujących się mniejszościami z terenu naszego województwa oraz tych, które działają na skalę ogólnopolską, by wspólnie wypracować mechanizmy współpracy i przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści.”