Marsz Równości przejdzie przez Opole już po raz trzeci. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło “Chcemy być sobą”. Po raz pierwszy marsz osób LGBT+ został objęty honorowym patronatem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (25.09) na placu Wolności o godz. 14:00. Uczestnicy przejdą ulicami: Zamkową, Piastowską, Wrocławską, Nysy Łużyckiej, Książąt Opolskich, Sądową, Sienkiewicza, Oleską, Żeromskiego, Reymonta i Ozimską, a marsz zakończy się na pl. Jana Pawła II. Marsz poprowadzi drag queen Jej Perfekcyjność. Jak przekonują organizatorzy, celem wydarzenia ma być zwiększenie widoczności osób nieheteronormatywnych, a także głoszenie postulatów równości oraz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy.

– Każdy jest mile widziany na Marszu Równości, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej – podkreśla stowarzyszenie Tęczowe Opole.

W tym roku prezydent Arkadiusz Wiśniewski poinformował o udzieleniu imprezie patronatu: – Powodów jest co najmniej kilka, ale najważniejszy to ten, że z coraz większym oburzeniem obserwuję, jak instrumentalnie wykorzystuje się Mniejszości do doraźnej walki politycznej. Jak krzywdzi się ludzi tylko po to, by zyskać poklask i wzbudzić negatywne emocje. Najbardziej przerażające jest to, że robią to ludzie władzy. Ci, którzy powinni służyć obywatelom, tymczasem zdobyte zaufanie społeczne wykorzystują by część z nich niszczyć i szkalować – napisał prezydent Opola.

Arkadiusz Wiśniewski zaapelował też do mieszkańców, żeby wyrazili swój sprzeciw wobec nietolerancji i dyskryminacji.

Na sobotę przygotowują się też przedstawiciele środowisk prawicowych, organizując kontrmanifestację “Opole w obronie tradycyjnych wartości”. Jak czytamy w opisie wydarzenia: Już 25 września przez Opole przejdzie kolejny marsz równości. I tym razem pojawimy się jako środowiska narodowe by zademonstrować swoje przywiązanie do tradycyjnych, patriotycznych i konserwatywnych wartości jako przeciwwagę do agresywnej polityki LGBT”. Do udziału w kontrmanifestacji zachęca m.in. opolski Ruch Narodowy.

Policja zapewnia, że będzie na miejscu obserwować sytuację i interweniować w razie potrzeby.

– Zawsze w przypadku legalnego zgromadzenia jesteśmy na miejscu, dbając o bezpieczeństwo uczestników – mówi Agnieszka Nierychła z KMP w Opolu. 

Więcej w Wyborczej