Grecka lekkoatletka Voula Papachristou została „wyrzucona z kadry na igrzyska za wypowiedzi sprzeczne z wartościami i ideą ruchu olimpijskiego”. Jest to kara nałożona przez Grecki Komitet Olimpijski za umieszczenie przez nią rasistowskich wpisów na Twitterze.

Greczynka napisała: „Przy tak dużej liczbie Afrykanów w Grecji – przynajmniej komary z Zachodniego Nilu będą miały domowe jedzenie!!!”. Dodała także wpis członka radykalnej partii prawicowej Złoty Świt Iliasa Kasidiarisa, który krytykował podejście premiera Antonisa Samarasa do imigrantów. Jej zachowanie wywołało falę krytyki. Pomimo przeprosin i tłumaczeń sportsmenki, zdecydowano o wykluczeniu jej z Olimpiady w Londynie. Zdaniem Komitetu jej zachowanie godzi w ducha międzynarodowych zawodów.

Tym czasem w samej Grecji neofaszyści podjęli walkę z imigrantami. To właśnie cytowany przez lekkoatletkę poseł Ilias Kasidiaris nawoływał Greków, by „sprzeciwili się ciemnym siłom, które chcą zamienić Grecję w nędzny protektorat zamieszkany przez podludzi bez ojczyzny i bez kultury narodowej. I przez kryminalistów z całego globu”. Działalność faszyzującej partii Złoty Świt to nie tylko hasła, ale i czyny. Skrajną prawicę reprezentują bowiem uzbrojone bojówki, które grasują po imigranckich dzielnicach Aten. Od kwietnia doszło do blisko 300 napaści na osoby obcego pochodzenia. Organizacje pozarządowe działające na rzecz praw człowieka zarzucają policji nieudolność oraz bierność. Imigranci stanowią 10% populacji Grecji. Niestety państwo nie ma pieniędzy na pomoc dla nich, ani też na wzmocnienie granic.

Więcej: http://wyborcza.pl/1,75248,12173601,Greccy_neofaszysci_walcza_z_imigrantami.html#ixzz21jR1NdgE

Więcej: http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/651571,Rasistowski-skandal-uderza-w-ducha-igrzysk