Hanna Machińska jeszcze kilka dni temu była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich. Została zwolniona, a w komunikacie Biura RPO tłumaczono, że stało się to w związku „z przygotowaniem urzędu do nowych wyzwań”. W sobotę dr Machińska została pierwszą laureatką Nagrody Obywatelskiej imienia Henryka Wujca „za wyjątkowe wsparcie dla osób działających na rzecz praw człowieka”. Wyróżnienie zostało wręczone finału 22. edycji Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca została przyznana w tym roku po raz pierwszy, 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jest to uhonorowanie, jak piszą organizatorzy, „za wyjątkowe wsparcie dla osób działających na rzecz praw człowieka”. Wręczenie nagrody odbyło się podczas finału Festiwalu Filmowego WATCH DOCS poświęconemu prawom człowieka w filmie.. Patronem nagrody jest zmarły w 2020 roku opozycjonista z czasów PRL i działacz społeczny Henryk Wujec, a jej organizatorem – Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

List do uczestników i uczestniczek uroczystości skierowała Ludwika Wujec. Przytaczamy go w całości:

Serdecznie gratuluję ustanowienia przez Was Nagrody Obywatelskiej.

Cieszę się, że jest ona wręczana w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i cieszę się, że jej patronem został Henio. (Wybaczcie to zdrobnienie w oficjalnym liście, ale do Henryka wszyscy tak się zwracali.)

Myślę, że to dobry patron. Bo cała społeczna i polityczna działalność Henia poświęcona była obronie praw człowieka, pomocy krzywdzonym i prześladowanym.

Zaczęło się od protestu przeciwko aresztowaniu za poglądy kolegi ze studiów. Potem w ’76 roku akcja pomocy robotnikom Ursusa i Radomia, w podziemnym piśmie Robotnik walka o prawa pracownicze, działalność w KSS „KOR”, „Solidarność”. Już w wolnej Polsce działał m.in. w parlamentarnym Kole na Rzecz Tybetu, jeździł z transportami humanitarnymi do Jugosławii i Kazachstanu,  wspierał wolnościową działalność w Ukrainie, zbierał podpisy pod projektem ustawy parytetowej, wspierał działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Był członkiem Społecznej Rady przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Dziś, kiedy prawa obywateli są coraz częściej łamane, kiedy łamanie praw człowieka próbuje się sankcjonować ustawowo, propagowanie działalności w ich obronie jest szczególnie ważne.

Za kilka minut dowiemy się wszyscy, kto otrzymał Pierwszą Nagrodą Obywatelską.

Podanie nazwiska tej osoby jest przywilejem kapituły, ale ja skorzystam z okazji, żeby tu, publicznie, ze sceny, złożyć jej, w zastępstwie Henia, serdeczne gratulacje.