1500 złotych grzywny musiał zapłacić 40-letni mieszkaniec Ozimka, który w ostrych słowach wypowiedział się o mniejszości niemieckiej na forum internetowym. – W zeszłym roku w Chrząstowicach otworzyliśmy pierwszą w Polsce niemiecką szkółkę piłkarską pod patronatem Mirosława Klosego. Fala hejtu pod adresem mniejszości niemieckiej, jaka wylała się na forach internetowych pod artykułami opisującymi to wydarzenie, była tak duża, że postanowiliśmy powiadomić policję – relacjonuje Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. – Inwektywy, jakimi nas tam obrażano, były straszne, m.in. pisano, że jesteśmy Wehrmachtem, dlatego powiedzieliśmy dość – dodaje.

Policjanci, którzy zajęli się obraźliwymi wpisami na forach pod artykułami, zaczęli od identyfikacji nicków, ustalania adresów IP. Same te czynności oczywiście nie są trudnym zadaniem, bardziej trudne jest udowodnienie winy, tego, że taki wpis jest rzeczywiście mową nienawiści. Jednak w jednym ze zgłoszonych przypadków przejaw mowy nienawiści był ewidentny – jego autor stwierdził, że taka szkoła „to wstyd na całą Polskę, wszyscy z nas leją przez was niemieckie sprzedawczyki”, następnie napisał: „Czujecie się Niemcami, to won do Niemiec”.

Autor wpisu to 40-letni Grzegorz B., mieszkaniec Ozimka, który w trakcie postępowania przyznał się do winy, dobrowolnie poddał się karze. – Zarzucono mu znieważenie grupy ludności z powodu przynależności narodowej. Na podstawie art. 335 Kodeksu karnego sąd bez przeprowadzenia rozprawy skazał Grzegorza B. na karę grzywny w wysokości 1500 zł – informuje Lidia Sieradzka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Więcej w opolskiej Wyborczej.