Jak sobie psychicznie radzić z przeglądaniem dokumentów o śmierci milionów ludzi i jak żyć, mając wiedzę o krzywdach, jakie dotknęły ludzkość. Jak w Izraelu obchodzi się Holocaust Memory Day, a także skąd motywacja do rozdrapywania ran osób, które przeżyły Holocaust. Na te i wiele innych tematów Jacek Pałasiński rozmawia z Janem Grabowskim, badaczem zbrodni na Żydach i autorem wielu książek o tej tematyce.

Skąd u niego zainteresowanie tematem, jaka była skala polskiego terroru na Żydach, oraz co sądzi o ustawie PiS w sprawie IPN – o tym wszystkim Jan Grabowski powiedział autorowi podcastu.

Grabowski opowiadał także o Polakach w czasie Holokaustu. – Skala horrorów, w których Polacy byli współsprawcami (mordowania Żydów – red.), bez niemieckiego przymusu, była ogromna – powiedział Grabowski. Zapytany o to, jaka część naszego społeczeństwa mogła brać udział w pogromach, zaznaczył, że tego nigdy się nie dowiemy. – Nie mamy materiałów, dokumentów. Nawet bym się nie ważył podjąć takiego szacunku – dodał.

– Ludzie donoszący (na Żydów – red.) też często nie uważali się za kolaborantów. Wręcz odwrotnie. Wydając Żydów, uważali się za dobrych polskich patriotów – dodał.

Rozmowa do wysłuchania w serwisie natemat.pl