W najbliższą sobotę 28 kwietnia, w OSIR Dzielnicy Śródmieście, odbędzie się finał III edycji Etnoligi, podczas którego ponad setka piłkarzy i piłkarek różnej narodowości rozegra między sobą towarzyskie spotkania futbolowe.

Etnoliga to międzykulturowy projekt piłkarski Fundacji dla Wolności przeciwko dyskryminacji. Od 2005 r. organizuje turnieje, na które zaprasza warszawiaków różnego pochodzenia. Wspólnie grają kobiety i mężczyźni, cudzoziemcy i Polacy, amatorzy i zawodowcy.
W trzeciej edycji udział bierze kilkudziesięciu zawodników z różnych krajów: Francji, Irlandii, Włoch, Gwinei, Konga, Togo, Afganistanu, Czeczenii, Iraku, Haiti, Meksyku czy Argentyny, a także wolontariusze UEFA EURO 2012 i organizacji działających na rzecz uchodźców.
W tym roku wystartowały równoległe rozgrywki Małej Etnoligi dla dzieci i młodzieży, cykl warsztatów dla uchodźców oraz akademia piłkarsko-językowa: treningi prowadzone przez native speakerów. Fundacja organizuje także  mecze towarzyskie z udziałem znanych piłkarzy. W ubiegłych latach udział wzięli m.in. Paul Elliott, Dariusz Dziekanowski czy Cezary Kucharski.

– Piłka łączy ludzi na całym świecie. Już niebawem Mistrzostwa Europy, wielkie święto różnorodności, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było. Dla nas futbol jest punktem wyjścia do dalszej integracji. W Warszawie żyją obok siebie rozmaite społeczności, dzięki Etnolidze mają okazję poznać się i zdobywać nowe umiejętności. To prawdopodobnie jedyna liga na świecie, w której wspólnie grają feministki i czeczeńscy wojownicy, studenci z ubogiego Haiti oraz dyrektorzy międzynarodowych korporacji. Podczas finału wspólnie poprowadzą warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dla kibiców przygotowaliśmy moc atrakcji i upominków – mówi Krzysztof Jarymowicz, koordynator projektu.

Sobota 28 kwietnia, OSiR Dzielnicy Śródmieście, ul. Polna 7a, Warszawa

Plan  finału III edycji Etnoligi
11:00
Warsztaty: street art, bębny, gry i zabawy, kulinarna podróż po całym świecie, niespodzianki
13:00
Prezentacja drużyny Warsaw United, poczęstunek
14:00
Konferencja prasowa
Krzysztof Jarymowicz – Fundacja dla Wolności
Andrzej Kostek – EURO Wolontariat Polska Sp. z o.o.
Janusz Samel – Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Michał Chmiel – Orange
14:30
Wręczenie nagród, tort i pamiątkowe zdjęcie uczestników
15:30
Sparingi
21:00
After party (klub „Goryl we Mgle”, ul. Inżynierska 8). Wystąpią Robodrom, Rubber Dots i DJ Envee

Dodatkowe informacje:
www.etnoliga.org <http://www.etnoliga.org/>
www.facebook.com/etnoliga <http://www.facebook.com/etnoliga>