„Czas zacząć robić porządki”, „tak ginie Polska”, „zwożono ich tu od dawna” – to tylko niektóre z komentarzy pod filmem sprzed budynku Stowarzyszenia Siemacha w krakowskiej Nowej Hucie. Ktoś nagrał grupę kilkuset muzułmanów, a fala islamofobii poniosła się przez media społecznościowe.
Wbrew internetowym komentarzom, muzułmanie pokazani na nagraniu sprzed Stowarzyszenia Siemacha to lokalna społeczność, która świętowała zakończenie Ramadanu – jedno z najważniejszych islamskich świąt. Tego typu wydarzenia odbywają się co roku i często wymagają większych przestrzeni do wspólnej modlitwy.
Polska jest krajem wielokulturowym, wieloreligijnym od zawsze. Jedyny taki moment, ewenement historyczny, kiedy nagle staliśmy się bardzo homogeniczni etnicznie, to są czasy powojenne. Nigdy wcześniej to się po prostu nie wydarzało w polskiej historii – mówi prof. Konrad Pędziwiatr
Polska ma wielowiekową historię współistnienia z islamem. Muzułmanie, szczególnie Tatarzy, byli obecni w Rzeczypospolitej już od XIV wieku, walczyli w jej armii i współtworzyli kulturę. Obecnie rośnie liczba muzułmańskich imigrantów, zwłaszcza z Indii, których islam nie zawsze kojarzy się w polskiej świadomości.
Szacuje się, że w Polsce mieszka od 15 do 60 tysięcy muzułmanów, choć brak dokładnych danych. Polska staje się krajem coraz bardziej zróżnicowanym kulturowo, głównie za sprawą imigracji z Ukrainy i krajów Azji Południowej. Większość tych osób żyje i pracuje w Polsce legalnie, aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym i gospodarczym.
Prof. Pędziwiatr zwraca uwagę, że islamofobia w Polsce nie jest nowym zjawiskiem – już podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku obserwowano marsze przeciwko „islamizacji”. Obecna fala nienawiści, podsycana przez media społecznościowe i niektórych polityków, opiera się na mitach i braku rzetelnej informacji. Rządzący marginalizują problem, nie informując społeczeństwa o roli instytucji takich jak Centra Integracji Cudzoziemców.
Więcej w Radiu Kraków
STOWARZYSZENIE
OTWARTA RZECZPOSPOLITA
Biuro czynne dla interesantów:
poniedziałek-piątek: 10.00 - 14.00
Chcesz być na bieżąco?