W dniach 15-17 października 2008 odbyła się w Brukseli coroczna konferencja młodych dziennikarzy z krajów Unii Europejskiej, organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy i Parlament Europejski. Poruszano szereg tematów: między innymi: „Polityka europejska od kuchni”, „Przyszłe zasoby energetyczne”, „Polityka imigracyjna w Unii Europejskiej”, a także „Śledztwo w sprawie nacjonalizmu, wykluczenia i dyskryminacji”.

 

Z Polski przyjechało kilkunastu młodych dziennikarzy. Wśród nich był Paweł Kwiecień, redaktor strony internetowej Otwartej Rzeczpospolitej. Uczestniczył on w debatach na temat nacjonalizmu, wykluczenia i dyskryminacji. Członkowie zespołu zajmującego się tym właśnie tematem, ku zdumieniu niżej podpisanego, mieli tendencję do sprowadzania problemów dyskryminacji do homofobii. Zdawali się nie rozumieć zagrożeń, które niesie ksenofobia, antysemityzm, nacjonalizmy.

 

Młodzi dziennikarze z Grecji, Portugalii i Polski napisali wspólnie artykuł o sytuacji gejów i lesbijek w Europie. Ukazał się on w, wychodzącym w sześciu językach, magazynie Indigo. Artykuł można znaleźć tu: http://www.youthmediadays.eu/fileadmin/outcomes/fear_your_friends.pdf

 

Paweł Kwiecień