W związku z tegorocznym Dniem Uwięzionego Pisarza między 15 a 30 listopada 2022 r. społeczność PEN będzie wzywać do podjęcia pilnych działań międzynarodowych w celu uwolnienia i ochrony Tsitsi Dangarembgy, José Rubéna Zamory Marroquína, Narges Mohammadi i Servera Mustafayeva oraz wyrażenia solidarności i wsparcia dla nich i ich rodzin.

Centra PEN na całym świecie, ich członkowie i sympatycy będą wspierać uwięzionych i prześladowanych pisarzy podejmując różne działania: od listów do rządów, przez publikacje w mediach społecznościowych, po demonstracje, konferencje prasowe i dyskusje panelowe. Więcej informacji o Dniu Uwięzionego Pisarza mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Polskiego PEN Clubu oraz na stronie PEN International.

Szczególnie intensywnie Polski PEN CLub włącza się w działania na rzecz uwięzionego Servera Mustafayeva. Server Mustafayev jest Tatarem Krymskim, dziennikarzem obywatelskim, obrońcą praw człowieka, założycielem i koordynatorem społecznego ruchu na rzecz praw człowieka Solidarność Krymska na okupowanym przez Rosję Krymie. Więcej informacji o jego sytuacji można znaleźć tutaj.

Międzynarodowy PEN jest przekonany, że Server Mustafayev został uwięziony z powodu działań, jakie podejmował na rzecz praw człowieka i pokojowego korzystania z prawa do wolności wypowiedzi. Dlatego wzywamy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia dziennikarza.

Zachęcamy do włączenia do akcji. Wśród działań, które może podjąć każdy z nas jest publikowanie informacji o Serverze Mustafayevie w mediach społecznościowych, kontakt z Ministrem Spraw Zagranicznych i dyplomatami w celu nagłośnienia sytuacji Mustafayeva.

Zachęcamy także do wysyłania listów solidarności do uwięzionego Mustafayeva. Wzór takiego listu znajduje się na stronie internetowej Polskiego PEN Clubu.