Nowy Instytut Verba Veritatis walczy z „antypolonizmem”: donosi do prokuratury, gdy ktoś nie tak się wypowie na temat Polski, atakuje polityków amerykańskich i europejskich, a nawet twórców kultury, którzy prawicy doskwierają. Rozwiązaniem w załączonej krzyżówce jest hasło „Jan T. Gross”.

Instytut Verba Veritatis ma siedzibę w historycznym budynku PAST-y w Warszawie, ponieważ za Instytutem stoi Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, a finansuje go Fundusz Sprawiedliwości, którym zarządza resort ministra Zbigniewa Ziobry.

Jest to projekt wieloletni – Instytut ma zapewnioną dotację z FS do 2023 roku.

1 sierpnia 2020 na świeżo założonym kanale You Tube Instytutu do Walki z Antypolonizmem Verba Veritatis opublikowano film zawiadamiający o powstaniu nowej „placówki”.

Spot rozpoczyna się od słów: „Jak się czujesz Polsko, gdy zagraniczni politycy nazywają polskich patriotów faszystami?”. Potem jest już tylko gorzej. Fragmenty wypowiedzi zagranicznych polityków mają ilustrować niesprawiedliwe ataki na Polskę.

Mamy tam więc:

– posła Parlamentu Europejskiego Guy`a Verhofstadta (jego nazwisko napisano z błędami) i jego słowa o uczestnikach Marszu Niepodległości z 2017 roku;

– prezydenta USA Baracka Obamę, który podczas przemówienia w 2012 roku użył sformułowania „polski obóz śmierci” (nie wspomniano, że później za to przeprosił);

– dziennikarkę amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC Andreę Mitchell,

– obrazki z głosowania Kongresu USA z 2018 roku nad tzw. ustawą JUST Act, dotyczącą raportowania przez Departament Stanu o sytuacji związanej z restytucją mienia po ofiarach Holocaustu.

Więcej na oko.press