Interwencja Otwartej Rzeczpospolitej w sprawie wywiadu profesora Krzysztofa Jasiewicza, który został opublikowany w kwietniowym magazynie „Focus Historia Ekstra”, a w którym można był przeczytać m.in., że „Żydzi jako ofiary Holocaustu sami są sobie winni”, „Na Holocaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów, a nie Kościół katolicki” przyczyniła się do wszczęcia przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów dochodzenia w tej sprawie.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści i publicznego zniesławienia grupy ludności złożyły Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita i Towarzystwo Dziennikarskie.
W toku rozpoczętego śledztwa zostali przesłuchani przedstawiciele stowarzyszeń zawiadamiających o możliwości popełnienia przestępstwa, zostanie przesłuchany także profesor Jasiewicz jako autor wypowiedzi.
W tej sprawie swoje stanowisko wyraziła także Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN, która uznała, że słowa prof. Jasiewicza umniejszają winę sprawców Zagłady, która przerzucona została na ofiary. Dezaprobatę dla wypowiedzi Jasiewicza wyraziło także prezydium PAN, a kierownictwo Instytutu Studiów Politycznych PAN podjęło decyzję, że od 1 czerwca prof. Jasiewicz nie będzie kierował Zakładem Analiz Problemów Wschodnich w ISP PAN.

 

Pisaliśmy o tym:
Oświadczenie Otwartej Rzeczpospolitej w sprawie wywiadu prof. Krzysztofa Jasiewicza dla kwietniowego numeru „Focus Historia Ekstra” (2013, nr 2)
Stanowisko Centrum Badań nad Zagładą Żydów w sprawie wywiadu prof. Jasiewicza
Interwencje Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita w sprawie wywiadu z prof. Jasiewiczem
Oświadczenie prezydium PAN w sprawie wywiadu prof. Jasiewicza

Więcej w artykułach|:
Jest dochodzenie ws. słów Jasiewicza o Żydach
Prof. Jasiewicz za antysemickie wypowiedzi nie będzie kierował zakładem w PAN