Loża B’NAI B’RITH POLIN zaprasza w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 11:45 do Żydowskiego Instytutu Historycznego (błękitny wieżowiec, sala na parterze) na debatę „Brunatne zagrożenie?”.

Naturalną reakcją środowisk liberalnych na powtarzające się ekscesy radykalnej prawicy jest oburzenie i zaniepokojenie, wyrażane m.in. w listach otwartych i publicystyce ludzi nauki, kultury i sztuki. Jest czym się oburzać i niepokoić – od lat patrzymy bezsilnie na kuriozalne uzasadnienia wyroków uniewinniających „rzymskie pozdrowienie” i pamiętamy komu przekazano swego czasu władzę nad oświatą i publicznymi mediami. Niepokój wzmaga się, gdy język pogardy przenosi się, jak ostatnio, ze stadionów na uniwersytety – miejsce szczególne, wymagające symbolicznej dbałości, bo od uniwersytetu wymagamy więcej. Pamiętamy getto ławkowe, numerus clausus i numerus nullus, pamiętamy też Tadeusza Kotarbińskiego, który wykładał na stojąco w geście solidarności ze studentami żydowskimi i innych, którym nie przyszło to do głowy.

Oburzenie jest reakcją naturalną, ale też łatwą. Zwalnia z umysłowej odpowiedzialności, ze spoczywającego na nas obowiązku rozpoznawania rzeczywistości. Nie ulegajmy pokusie – oburzajmy się kiedy trzeba, ale też obserwujmy i myślmy. Polska i pozapolska radykalna prawica jest zjawiskiem wielowątkowym i wieloznacznym, wymaga szczegółowego rozpoznania. Określenia „neofaszyzm”, „brunatna fala” itp. pasują do fenomenu, jednak za łatwo zrównują pod wspólnym mianownikiem złożony nurt myślenia, odczuwania, reagowania (uznanie złożoności nie oznacza uznania). Nierozpoznanie zjawiska może okazać się kosztowne tyleż poznawczo co politycznie. Łatwe etykietki – antysemityzm, homofobia – nie wystarczą, trzeba wiedzieć więcej.

Zagają Jerzy Jedlicki, Marek Czyżewski, Kazimierz Wóycicki i Michał Bilewicz, w imieniu loży poprowadzi Sergiusz Kowalski.

Jerzy Jedlicki historyk idei, napisał m.in. Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują, Źle urodzeni i Świat zwyrodniały, przewodniczy radzie programowej Otwartej Rzeczypospolitej.

Marek Czyżewski socjolog, badacz dyskursu publicznego i społecznej komunikacji, autor książek. Socjolog i życie potoczne i Komunikowanie publiczne i prawicowy ekstremizm, współautor Rytualnego chaosu i Cudzych problemów.

Kazimierz Wóycicki publicysta, historyk i politolog, działacz warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, zajmuje się Niemcami i Europą Środkową.

Michał Bilewicz psycholog społeczny i publicysta, badacz konfliktów etnicznych i mechanizmów wykluczeń, publikował w Krytyce Politycznej, Lewą Nogą i Jidełe.