Według statystyk policji w Polsce nie było żadnego ataku na osoby LGBT. Tymczasem organizacje pozarządowe otrzymały 53 zgłoszenia takich spraw. Chłopak prześladowany przez kolegów podejrzewających, że był gejem, popełnił samobójstwo. W policyjnych statystykach go nie ma. Formularze dla policjantów uwzględniające przestępstwa homofobiczne trafiły do kosza

W 2015 r. doszło w Polsce do 263 przestępstw z nienawiści, w tym 133 motywowanych rasizmem – wynika z raportu przesłanego OBWE przez polskie władze. Nie ma wśród nich ani jednego przestępstwa motywowanego nienawiścią do osób LGBT. Dla porównania, Dania zanotowała 31 takich przestępstw, Hiszpania 169, a Wielka Brytania – 8252.

Organizacje pozarządowe zebrały nawet więcej przypadków ataków na osoby LGBTQI (czyli lesbijek, gejów, osoby transseksualne, queer – czyli o płynnej tożsamości – oraz interpłciowych – z cechami fizycznymi obu płci). Przesłany OBWE raport Kampanii Przeciw Homofobii i Lambda Warszawa wymienia 53 doniesienia o przestępstwach motywowanych homo- i transfobią. Większość z nich nie została uwzględniona przez OBWE, m.in. dlatego, że w jej zestawieniu nie brano pod uwagę mowy nienawiści.

Więcej na oko.press