Pytanie: „Kto wydał Jezusa?”. Odpowiedź: „Żydzi” – to fragment zadania z katechizmu dla trzecioklasistów. – To utrwalanie stereotypu, aż do Soboru Watykańskiego II, obecnego również w Kościele: o tym, że Żydzi byli winni całemu złu – uważa Damian Wutke ze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Sprawę opisała na Facebooku zbulwersowana matka trzecioklasistki. Krzyżówka z kontrowersyjnym pytaniem i odpowiedzią to zadanie z podręcznika „Katechizm. Kto spożywa moje Ciało, ma życie” skierowanego do uczniów szkoły podstawowej. Składa się z dwóch części, „domownika” przeznaczonego do pracy w domu wraz z rodzicami oraz płyty CD z piosenkami. – „Kto wydał Jezusa?” – dziecko ma problem z rozwiązaniem krzyżówki w pracy domowej – relacjonuje matka. – Podpowiadam, że Judasz. „Ale nie pasuje” – pada odpowiedź. I rzeczywiście, nie pasuje. Próbujemy różnych konfiguracji. Odpowiedź w końcu nadchodzi sama, gdy przybywa liter w układance. Żydzi.

Damian Wutke ze Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, które od wielu lat próbuje przeciwdziałać ksenofobicznym i antysemickim uprzedzeniom w polskim życiu publicznym. – To na pewno przekłamanie historyczne, bo przecież Jezusa wydał konkretny Judasz, a nie Żydzi jako grupa. Choć oczywiście Judasz – podobnie jak Jezus – był Żydem, to odpowiedź na pytanie o to, kto konkretnie wydał, jest oczywista. To utrwalanie stereotypu aż do Soboru Watykańskiego II obecnego również w Kościele: o tym, że Żydzi byli winni całemu złu. To również przekreślenie całej pracy samego soboru i Jana Pawła II. Papież nazwał przecież Żydów starszymi braćmi w wierze i przeprosił za wszystkie grzechy Kościoła wobec Żydów – mówi „Wyborczej” Wutke.

I dodaje: – Trzecia klasa szkoły podstawowej to czas, kiedy dzieci naprawdę bardzo dużo zapamiętują. Potem ciężko to odkręcić, mówić młodym ludziom, że zabili Jezusa ci, którzy nie uwierzyli w jego posłanie, a wydał – Judasz. Jak widać, mamy do czynienia z odejściem od tego, nad czym Kościół sam pracował.

Więcej w Gazecie Wyborczej.