W sobotni wieczór na imprezie po VI Marszu Równości w Opolu doszło do dwóch brutalnych ataków na tle homofobicznym. Stowarzyszenie Tęczowe Opole wydało oświadczenie w tej sprawie.

W sobotni wieczór, 1 czerwca 2024 r., w trakcie afterparty po VI Marszu Równości w Opolu w Klubokawiarni OPO przy ul. Krakowskiej 32 doszło do dwóch ataków na tle homofobicznym. Pierwszy z nich miał miejsce około godziny 22:00. Mężczyzna po wejściu do lokalu zaczął wykrzykiwać nienawistne hasła wobec społeczności LGBTQIA+, zerwał tęczową flagę, ukradł przypinki, rozpylił gaz pieprzowy i uciekł z lokalu. Wezwana na miejsce policja zebrała zeznania osób poszkodowanych.

Później, po północy, prawdopodobnie ten sam sprawca wraz z kilkoma zamaskowanymi mężczyznami pojawił się w okolicy miejsca imprezy, ponownie wykrzykując homofobiczne hasła i próbując wedrzeć się do lokalu siłą. Doszło do ponownego ataku gazem pieprzowym. Wezwana na miejsce policja zatrzymała dwie osoby. Pozostali sprawcy uciekli. Zespół pogotowia ratunkowego udzielił pomocy poszkodowanym uczestnikom.

Stowarzyszenie Tęczowe Opole wyraziło swoje oburzenie i wstrząs tym zajściem. W oświadczeniu możemy przeczytać: „Wiemy, że nadal w naszym społeczeństwie są siewcy nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych i niecispłciowych. Poza bezpośrednimi sprawcami tego ataku, takie osoby są częściowo odpowiedzialne za przemoc wobec osób LGBTQIA+. Apelujemy niezmiennie, również podczas wczorajszego i poprzednich marszów równości, o skuteczną ochronę prawną społeczności LGBTQIA+ w Kodeksie karnym.”

Stowarzyszenie zwróciło się także do osób uczestniczących w afterparty w OPO, które zostały poszkodowane, o zgłaszanie się do nich poprzez e-mail zarzad.to@gmail.com. Obiecują zapewnienie pomocy prawnej oraz, jeśli będzie to konieczne, darmowe wsparcie psychologiczne. Organizatorzy współpracują z organami ścigania, zabezpieczony zostanie monitoring i podjęte zostaną wszystkie dostępne kroki prawne zmierzające do ukarania sprawców.

Impreza była zwieńczeniem VI Marszu Równości w Opolu, zorganizowanego przez Tęczowe Opole. Patronat nad marszem objął prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Nad wejściem do Ratusza zawisła tęczowa flaga. Podczas samego marszu nie odnotowano żadnych incydentów.

Źródło: queer.pl