Polski PEN Club zaprasza na kolejne wydarzenie w cyklu “Gościnna Warszawa – literatura białoruska”:


BIAŁORUSCY WYDAWCY W CZASACH POGROMU 

spotkanie z Andrejem Januszkiewiczem i Pawłem Barkouskim

prowadzenie: Beata Stasińska

poniedziałek 15 maja, godz. 18.00

w auli Domu Literatury w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 87/89).

Spotkanie odbędzie się w języku białoruskim i polskim. Transmisja odbędzie się na facebookowej stronie Polskiego PEN Clubu, nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube Polskiego PEN Clubu.

Po wydarzeniach z sierpnia 2020 roku kilkanaście wydawnictw musiało opuścić Białoruś. Władze bezwzględnie tępią niezależne inicjatywy wydawnicze. Likwidacji oficyn towarzyszą specyficzne „czystki” – usuwanie z księgarń i bibliotek książek nielojalnych autorów. Książki w języku białoruskim wzbudzają czujność organów bezpieczeństwa. W reakcji na ostre represje władz niezależne wydawnictwa działają za granicą: w Polsce, w Czechach, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Literatura białoruska istnieje dziś i dociera do czytelników głównie dzięki zaangażowaniu Białorusinów w kulturę niezależną.

Andrej Januszkiewicz – białoruski historyk i wydawca. W 2014 roku założył własne wydawnictwo, a w 2022 został aresztowany jako wydawca literatury „ekstremistycznej”. W jego oficynie ukazało się blisko 200 książek w języku białoruskim: od przekładów laureatów Nagrody Nobla po literaturę popularną (np. Harry’ego Pottera). Człowiek, który sprawił, że literatura białoruska pozbyła się odwiecznego kompleksu niższości. Od 2022 roku rozwija działalność wydawniczą na emigracji w Warszawie. Wkrótce nakładem wydawnictwa „Januszkiewicz” ukażą się książki Stephena Kinga po białorusku.

Paweł Barkouski – białoruski filozof, badacz, organizator i uczestnik niezależnych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, m.in: Kolegium Białoruskiego, Uniwersytetu Latającego, Białoruskiego Festiwalu Książki Intelektualnej „Pradmova”. Autor, publicysta, tłumacz i wykładowca.

Literatura powstająca obecnie w języku białoruskim jest wyjątkowo różnorodna: powstaje zarówno w kraju, jak i na emigracji, zmaga się z cenzurą, autocenzurą i represjami, a jednocześnie pozostaje najpełniejszym wyrazem białoruskiego dążenia do wolności. W programie cyklu „Gościnna Warszawa – literatura białoruska” przygotowanego przez Polski PEN Club znajdą się zarówno spotkania poświęcone dwudziestowiecznym klasykom, prezentacje współczesnych przekładów i rynku wydawniczego, jak i spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy mierzą się z tematem protestów z 2020 roku, wojny w Ukrainie i pytaniami o miejsce Białorusi w Europie.