Komisja Etyki Poselskiej podjęła decyzję o ukaraniu naganą posła Konfederacji Grzegorza Brauna za słowa „będziesz pan wisiał!”, które z sejmowej mównicy, podczas wrześniowego posiedzenia, wypowiedział w kierunku ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

O przyznaniu kary nagany poinformował przewodniczący komisji Jan Łopata z Polskiego Stronnictwa Ludowej. Komisja Etyki Poselskiej swoją decyzję podjęła jednogłośnie.

Braun podczas posiedzenia prosił o wzięcie pod uwagę kontekstu, w którym padły jego słowa. Podkreślał również swoją postawę wobec kwestii szczepień i rządowej odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Nie wyraził żadnej skruchy.

Wniosek do Komisji Etyki Poselskiej podpisało 59 posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej. Zarzucano w nim Braunowi naruszenie art. 6 i 7 Zasad etyki poselskiej. Mówią one o konieczności dbania o dobre imię Sejmu i trzymania się zasady odpowiedzialności.

Na skutek zawiadomienia złożonego przez marszałek Elżbietę Witek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie słów posła Konfederacji. Minister zdrowia powiedział na antenie radia RMF FM, że złożył już w prokuraturze zeznania w związku z tą sprawą.

Więcej w Wyborczej