Tuż przed rozpoczęciem Euro 2012 brytyjscy dziennikarze programu „Panorama” wybrali się do Polski, by sprawdzić czy Polacy faktycznie są antysemitami, bowiem wielu kibiców piłki nożnej niewątpliwie sprawia takie wrażenie.

„Żydom wstęp wzbroniony” to hasło umieszczono na drzwiach nieoficjalnego sklepu, w którym sprzedaje się gadżety klubu Widzew Łódź. „Ty Żydzie” słyszy się na stadionach, gdy jedni próbują obrazić drugich. Gwiazdy Dawida na szubienicach, garbate nosy i wiele innych, antysemickich treści nie brakuje dziś na polskich stadionach. Dziennikarze BBC postanowili zbadać ten problem i odwiedzając kilka polskich, ale i ukraińskich miast, aby zmierzyć poziom tolerancji organizatorów Euro 2012. Czy stereotyp polaka- antysemity znajduje potwierdzenie w naszym kraju? – Nie wolno oceniać Polski przez pryzmat kilku tysięcy idiotów wypisujących na murach antysemickie hasła. W tym kraju nigdy nie było lepiej – uważa Jonathan Ornstein, dyrektor krakowskiego Centrum Społeczności Żydowskiej. Dodaje też, że to właśnie tutaj  Żydzi mogą czuć się bezpieczniej niż w jakimkolwiek innym europejskim kraju, a obecny stosunek Polaków do Żydów podobny jest do tego sprzed wojny, kiedy to było ich znacznie więcej.

Czy słowo Żyd to tylko puste słowo, nic nieznacząca obelga czy jednak kryje się za nim prawdziwa niechęć do tejże nacji? Odpowiedź na to i inne pytania już 28 maja w programie BBC „Panorama”.

Więcej… http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11649593,Przed_Euro_2012__BBC_pyta_JCC_o_polski_antysemityzm.html#ixzz1ttmUY400