Przed Sądem Rejonowym w Częstochowie stanie  Konrad R., znany jako raper Stopa. Prokuratura oskarżyła go o publiczne nawoływanie do nienawiści rasowej – na Facebooku umieścił antysemicki utwór krytykujący rzekome roszczenia żydowskich środowisk wobec Polski. Początek procesu w Sądzie Rejonowym w Częstochowie zaplanowano na 29 listopada.

Wniosek o ściganie rapera Stopy – jednego z „bardów” ONR-u – przesłało do częstochowskiej prokuratury w marcu tego roku Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita”. Stało się to tuż po tym, jak częstochowianin na YouTube opublikował antysemicki utwór „Gdybym był bogaty”. – Wyraża kłamliwe, odmawiające człowieczeństwa, demonizujące, oparte na stereotypach opinie o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza w postaci mitu o międzynarodowym spisku żydowskim, kontroli przez Żydów mediów, gospodarki, rządu, instytucji społecznych. Oskarża Żydów o bycie odpowiedzialnymi za realne lub wyimaginowane wykroczenia, popełnione przez osobę lub grupę Żydów, a nawet przez nie Żydów – wylicza „Otwarta Rzeczpospolita”.

Analizę utworu rapera Stopy powierzono biegłemu z zakresu lingwistyki kryminalistycznej. Uznał on, że opublikowany w internecie utwór Stopy nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych poprzez „pomawianie Żydów o spiski polityczne i finansowe oraz negowanie i pomniejszanie historii Holokaustu”.

Konrad R. usłyszał zarzut na podstawie art. 256 Kodeksu karnego: „§ 1: Kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2: Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1” .

Więcej w Wyborczej